Hakan Çalhanoğlu’ndan çarpıcı itiraf: “Ülkemde kendimi dışlanmış hissediyorum”

A Milli Takım’ın yıldızı Hakan Çalhanoğlu, yurt dışında gördüğü yakınlığı ve ilgiyi Türkiye’de görmediğini belirterek, “Burada bana herkes sahip çıkıyor, bir evlatları gibi görüyorlar. Kendi ülkeme geldiğim zaman dışlanmış gibi hissediyorum kendimi. Bazen okuduğum yorumlarda içim acıyor” dedi.

Serie A’da bu sezon şampiyonluğu garantileyen Inter’de forma giyen Hakan Çalhanoğlu, İtalya’daki futbol yaşantısı, A Milli Takım, EURO 2024 ve tuttuğu takım Galatasaray ile ilgili açıklamalarda bulundu. TRT Spor’a konuşan Hakan’ın açıklamaları şöyle:

“İTALYA’DA EN FAZLA MAÇA ÇIKAN TÜRK OYUNCUYUM”

“Bir rüya gerçekleşti, 7 yıl sonra ilk defa şampiyonluğu kazandığım için çok mutluyum. Uzun süredir bekliyordum bu kupayı. Takım olarak, tüm Inter ailesi oılarak bizim için çok önemliydi bu sene. İkinci yıldızı göğsümüze taktığımız için çok mutluyuz. Bunun bizim için çok önemi var. Ben zamanında 10+10 diye 20 numarayı seçtim. Aslında amaç buydu; 20. şampiyonluğu kutlamaktı. Tabi şimdi herkes “20 numara 20. şampiyonluk” diyerek bu ikisini beraber alıyorlar. Çok güzel bir şey aslında. Benim amacım her zaman Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek. Sanırım bir Türk oyuncu olarak en fazla maça çıkan oyuncuyum şu an İtalya’da.”

“BİZDE HİÇBİR ZAMAN KISKANÇLIK YOKTUR”

“Sadece ben değil, Arda Güler, Yunus Akgün, Kenan Yıldız da kupa kaldırdılar bu sezon. Şampiyonlar Ligi finalinde iki Türk oynayacak, Salih Özcan ve Arda Güler. Birisi kupayı kaldıracak. Bir Türk oyuncusu kazanacak Şampiyonlar Ligi’ni. Ben çok mutluyum. İyi olan kazansın. Tabi ki biz mutlu olacağız. İkisi de kardeşimiz. Bizde hiçbir zaman kıskançlık yoktur. İkisine de gönülden başarılar diliyorum. O finalde olmak bambaşka bir şey”

“MİLLETİMİZİ MUTLU ETMEK İSTİYORUZ”

“Bu benim üçüncü Avrupa Şampiyonası olacak. İlk iki turnuva pek iyi geçmedi. İnşallah üçüncüsü aralarında en iyisi olur. Benim için çok önemli. Çünkü bu sene bu iyi performansım ve isteğimle turnuvada da takım arkadaşlarımla beraber bir şeyleri kanıtlamak istiyoruz. Sadece ben değil, diğer arkadaşlarım da kupa kazandı. Bu bizim için çok önemli. Bu motivasyonu takıma yönlendirirsek bizim için çok iyi olur. Çok çalışmamız gerekiyor. Milletimiz mutlu etmek istiyoruz. Elimizden geleni yapacağız.”

“HEDEFİM KUPAYI KALDIRMAK”

“Toplam 6-7 maç oynanacak. Bu 7 maçta önemli olan skordur. İyi oynayabilirsin, kötü oynayabilirsin ama skor almamız gerekiyor. Maçları kazanmamız gerekiyor. Sadece 7 maç dişimizi sıkmamız gerekiyor. Her maç bizim için final olacak. İlk maça iyi başlarsak turnuvanın gidişatı da bizim için iyi olacak. Benim hedefim belli. Bir kaptan olarak kupayı kaldırmak tabii ki… Ben her zaman hedefi en yüksekte tutarım, bu bütün kariyerim boyunca böyleydi. Tabi sabırla hepsi teker teker geldi. En büyük hedefim Milli Takım’da başarı elde etmek.”

“OYNADIĞIM POZİSYONDA EN İYİSİ OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM”

“Bu pozisyonda kendimi en iyi olarak görüyorum. Tabii ki Rodri ve Kroos gibi oyuncular çok önemli, Şampiyonlar Ligi’ni kazanmış oyuncular. Benim bir tek o eksiğim var şu an. Ama onun dışında ben onlardan uzak olduğumu düşünmüyorum. Bu benim düşüncem. Öyle hissediyorum. Kendimi bu pozisyonda geliştirdim. Sağolsun Simone İnzaghi o pozisyonda beni gördü. Brozovic gittikten sonra o rolü üstlendim ve mutluyum. Daha da hala gelişiyorum.”

“KENDİ ÜLKEME GELDİĞİMDE DIŞLANMIŞ GİBİ HİSSEDİYORUM”

“Bizim milletimiz hala kafalarında eski Hakan’ı düşünüyor 10 numara olarak. Artık o pozisyonda değilim. Arkada oyun kuran, oyunu yöneten bir Hakan var ve mücadele eden, ikili mücadeleye giren bir Hakan var. Bunlar bende eskiden yoktu. Aslında beni şu üzüyor: Yurt dışında oynuyorum, burada bana herkes sahip çıkıyor, bir evlatları gibi görüyorlar. Kendi ülkeme geldiğim zaman dışlanmış gibi hissediyorum kendimi. Bazen okuduğum yorumlarda falan böyle acıyor içim. Kendi milletinden, kendi kanından negatif eleştiri geldiği zaman ister istemez insan üzülüyor. Ben Milli Takım’ı seçtiğim zamanda hiç düşünmeden seçtim. Düşünen oyuncular da var, seçmeyenler de var. Ben her zaman zoru başarmak istedim. Bana ‘Almanya’yı seçersen daha büyük transferler yaparsın ve daha büyük kupalar kazanırsın’ dediler. Ben ‘Hayır, ben bunu Milli Takım formasıyla yapmak istiyorum, ben zoru başarmak istiyorum’ dedim. Bu Türk bayrağı benim için çok kıymetli. Benim ne kadar Türkiye’yi sevdiğimi ve milletime bağlı olduğumu bilmelerini istiyorum. Her zaman soyunma odasında bile Türk şarkılarını açarım. Hiçbir zaman orayı unutmam. Rengimizi hep göstermeye çalışıyorum”

“EURO 2024’ÜN İKİ FAVORİSİ VAR”

“İki takımı favori olarak görüyorum turnuvada. Almanya, Fransa’ya karşı son maçta inanılmaz top oynadı. Benim favorim İngiltere ile Almanya. Tabi Fransa da var aralarında. Bu üç takım çok güçlü ama Fransa ile karşılaştı ve hiçbir şey imkansız değildir diye gösterdik.”

“BU ŞARTLARDA TÜRKİYE’DE OYNAMAK İSTEMEDİĞİMİ AÇIKLADIM”

“Türkiye’ye gelmek istemiyorum gibi yorumlarım çıkmıştı, sonradan ben paylaşım yaptım. Ben küçüklüğümden beri Galatasaraylıyım. Hatta bir resim paylaştım. Ben neden Türkiye’ye gitmek istemediğimi aslında açıkladım. Bu şartlarda gelmeyi düşünmediğimi söyledim. ‘Bu durumda ben Türkiye’yi düşünmüyorum” dedim. Ben her zaman yüksek seviyede oynamak istediğimi açıkladım. Düşüncemi söyledim ve paylaşmaya çalıştım ama milletimiz yanlış anladı ya da istedikleri gibi anladılar.”

“DERBİYİ STATTA İZLEMEK İSTİYORDUM”

“Pazar günü Galatasaray – Fenerbahçe derbisine gitmek istiyordum. Ama malum bizim maçımız var, kupayı kaldıracağız. Canlı izlemek istemiştim ama nasip olmadı”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir